Online vzdelávanie - tipy

Autor: Michal Paulov | 17.9.2012 o 14:18 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  2228x

Na internete sa dá nájsť veľa vzdelávacích kurzov, prednášok a programov všetkého druhu. Preto o vzdelanie aj po škole, popri škole alebo len tak z pasie, rozhodne nie je núdza. Tu máte zhodnotenie tých, s ktorými som sa dostal do styku a ktoré by som Vám odporučil.

 

1. Prednášky z naj univerzít sveta

Zrejme prvým kontaktom so skutočne kvalitnými prednáškami som sa dostal na stránke academic earth, kde by som rád odporučil prednášky o fyzike. Po prezretí prednášky si porovnajte sami kvalitu prednášok u nás s kvalitou top univerzít. Česť výnimkám, aj u nás je zopár skvelých prednášajúcich, len škoda že zopár.

2. Slovenská online škola

Druhá vzdelávacia stránka, ktorá ma oslovila je slovenským počinom a je zameraná prevažne na makroekonómiu. Volá sa Univerzita pre moderné Slovensko a prednášky sú na nej vedené poprednými slovenskými ekonómmi (zväčša pôsobiacimi aj ako poradcovia na ministerstve financií) ako aj garantom univerzity - bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Prednášky sú jednoducho pochopitelné, vecné a snažia sa podať komplexný pohľad nad zmieňovanou problematikou.

3. Jazyky

V prípade, že by ste sa chceli učiť jazyky (konkrétne španielsky, francúzsky a nemecky) a máte dobrú znalosť angličtiny, tak máte možnosť využiť na to stránku duolingo. Tu prekladáte od úplných základov vety a frázy z jednoho jazyka do druhého. V procese učenia je veľmi veľa opakovania tých istých slov a fráz, čo je na jednej strane pomerne otravné, avšak pomáha to zapamätať si mnohé maličkosti. V prípade, že prechádzate cez veľa nových slovíčok, tak Vám odporúčam zapisovať si ich niekde pomimo, pretože systém opakovania slovíčok je na stránke dosť zle vymyslený.

4. Kurzy a predmety na rozličných univerzitách

Na tému kurzov z univerzít a rozširovania vzdelania bolo napísané už veľa. Preto k veci, nedávno mi začal kurz na stráne udacity, ktorá zbiera pomerne zaujímavé a aj netradičné kurzy z mnohých univerzít a dáva možnosť študovať online. V mojom prípade ide o kurz ako založiť startup a asi nedopatrením som mal k dispozícií od začiatku kurzu všetky prednášky z celého trvania kurzu. No verím, že toto bude ojedinelá chyba. Prednášky sú pútavé a majú jednu krásnu možnosť oproti počúvaniu v aule – dajú sa zastaviť!

Mimo udacity mám ešte zapísané dva kurzy, jeden na stránke coursea a jeden na stránke edx, no tie mi zatiaľ nezačali. Coursea je podobný formát ako udacity a edx je stránka ktorá dáva dokopy online kurzy z MIT, Harvardu a Berkeley (zatiaľ je ich však na výber iba 7).

Vzdelávať sa samozrejme môžete aj z rôznych článkov alebo wikipedie, jazyky je možné si zlepšovať aj na iných stránkach, no z pomedzi všetkých ďalších zdrojov s ktorými som sa stretol odporúčam práve tieto spomínané. Pokiaľ bude záujem vyjadrím sa neskôr aspoň v komente pod článkom ku kurzom z posledných dvoch spomínaných stránok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.


Už ste čítali?