Príhody z pohovorov

Autor: Michal Paulov | 16.8.2012 o 15:07 | (upravené 16.8.2012 o 15:15) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1847x

Z času na čas na každého príde moment, kedy musí obhajovať svoje vzdelanie a dosiahnutú prax na pohovore. Samozrejme, osoby vedúce pohovor by mali byť profesionáli a keďže sme na Slovensku, tak tomu tak nie vždy je. Som ešte pomerne čerstvý absolvent a tak mám, len z posledných dvoch mesiacov, skúseností z pohovorov viacero. Tu sú perličky.

Pozastavovať sa nad tým, že Vám neodpíšu zo spoločnosti, kam ste poslali životopis, asi nemá zmysel. Zaujímavé však je, pokiaľ sá hlásite na pozíciu, ktorú uverejní spoločnosť na nete a za dva dni Vám príde odpoveď, že takú pozíciu nemajú a ani nemali otvorenú.

Na niektoré pozície musíte absolvovať najskôr telefonický pohovor, prejdete ním a pozvú si Vás na „vohľady“ osobne. Sranda je, keď prejdete telefonickým pohovorom s prísľubom, že postupujete a následne Vám príde mail, že ste nevyhovel požiadavkam pozície na základe screeningu Vášho životopisu.

Alebo iný príklad. Najskôr Vám príde mail, že ste nevyhovujúci a do 5 minút Vám príde ďalší mail od inej osoby, z totožnej spoločnosti, s pozvánkou na pohovor.

Zaujímavá situácia nastáva aj vtedy, keď personalista nemá veľkú prax s vedením pohovoru a musíte miestami pohovor viesť sami.

Príjemným spestrením vie byť aj prípad, keď Vám odpíšu, že na základe školy, ktorú ste vyštudovali, nespĺňate nároky na logické zmýšlanie nevyhnutné pre danú pozíciu (podľa popisu práca s Excelom).

Teraz trošku k zverejňovaným pozíciám.

Pokiaľ ste osoba s praxou (zväčša aspoň dva roky), tak sa asi nestáva často, že by ste si hladali absolventskú pozíciu s nižším ponúkaným platom, oproti Vášmu predchádzajúcemu. No nadnárodné spoločnosti na Slovensku stále veria, že si osoby vyhovujúce popisu nájdu a navyše aj udržia.

Podobný prípad nastáva, keď spoločnosť obsadzuje pozíciu na dobu určitú po zamestnankyni odchádzajúcej na materskú. Kto z praxou by predsa nechcel pracovať dočasne na pozícii o ktorej vie, že o ňu čoskoro príde?

Netvrdím, že taký človek sa nenájde, sú predsalen aj iné benefity ako iba plat, niekedy stačí firemná kultúra samotná, taktiež je vo veci aj druh vykonávanej práce a iné faktory, ktoré prevážia nad mzdou. Vo všeobecnosti si človek však nechce umyselne pohoršiť a to zatiaľ niektorým personalistom zrejme uniká.

Tieto príhody sa stali vo veľkých spoločnostiach s fungujúcim HR oddelením. Samozrejme všeličo sa dá zažiť aj v malých spoločnostiach, no tie zväčša nemajú HR oddelenie špecializované na nábor a preto som ho v tomto texte nezmieňoval. Mimo uvedené príklady som sa stretol s profesionálnejším prístupom. No ak máte niekto perličky hodné zdieľania, tak prosím sem s nimi...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?